Отборът на Арда Кърджали прекъсна серията си от две поредни поражения в efbet Лига, след като завърши 0:0 на стадион "Локомотив" в Пловдив срещу Черно море. Резултатът може да се счете като изцяло позитивен за символичните домакини, които от 38-ата минута нататък играха с човек по-малко заради двата жълти картона на Румян Овсепян. В герой за кърджалии се превърна вратарят Иван Караджов, който отрази дузпата, предизвикана от арменския му съотборник.

Играч на мача: Иван Караджов

До изгонването на Овсепян Арда определено играеше доста по-атакуващо и демонстрира, че по нищо не отстъпва на "моряците". Те от своя страна удължават поредицата си без победа в елита, като вече в 5-и последователен двубой не са вкусвали успех. Този факт със сигурност тревожи техния наставник Илиан Илиев.

Иван Караджов през сълзи: Честит рожден ден, татко!

Срещата в никакъв случай нямаше най-атрактивното начало, като още в 5-ата минута Румян Овсепян получи жълт картон за грубо нарушение, а общия брой на фауловете към този момент достигна 5.

Първата голова възможност дойде в 16-ата минута, когато Спас Делев изпълни пряк свободен удар с премерено центриране, което намери Пламен Крумов във въздуха на около 7-8 метра от вратата. Капитанът обаче остана малко под топката и това предопредели изстрела му в аут над гредата.

Буквално в следващата атака Иван Караджов трябваше да спасява кърджалии след друго статично положение. Васил Панайотов изсипа топката към наказателното поле, където Жоржиньо игра с нея на първа греда, а последвалият рикошет в главата на Ради Василев я отведе опасно под гредата. Караджов беше на мястото си и с една ръка изби над гредата.

Мачът продължи да се развива в подобно русло и след тези размени на ситуации. Съперниците не направиха кой знае колко обещаващи атаки до 37-ата минута, когато настъпи един от ключовите мигове.  Тогава Мартин Минчев сполучи с намерението си да изненада съперниците, като беше избягал отдясно и получи топката в наказателното поле. Крилото си поведе дълго напред, а Румян Овсепян с безумна намеса го връхлетя и последва дузпа. Тя щеше да мине и без червен картон за арменеца, който обаче си позволи пренебрежителен жест към главния съдия Николай Йорданов. Реферът за втори път в мача го предупреди официално и тук ситуацията за домакините стана много тежка.

Светлият лъч в нея отново се оказа Караджов. Вратарят предугади в коя посока ще изпрати изстрела си Жоржиньо. Нападателят не шутира особено добре по земята, а с дясната ръка Караджов боксира в корнер.

След паузата Арда много дисциплинирано и уверено затвори подстъпите към своята врата. Играчите на Стамен Белчев показаха доста зрялост и позволиха само няколко половинчати възможности пред вратата на Караджов. Една от най-спешните намеси на вратаря дойде в 64-ата минута, когато Жоржиньо опита да го изненада с диагонален шут от около 16 метра. Топката придоби не най-приятната парабола и Караджов не рискува, като я боксира встрани.

Почти тоталния контрол над топката за варненци беше абсолютно нерелевантен, тъй като те не успяваха да създават кой знае какви възможности срещу добре подредения си съперник. В 79-ата минута с известна доза късмет футболистите на Илиан Илиев нацелиха напречната греда, като това дори не се случи при изстрел към вратата. Виктор Попов направи набег отдясно и изпрати зле насочено и балонно центриране, което вратарят Караджов проследи с поглед. Той не счете за нужно да се намесва, а топката го изненада, като кацна върху рамката на вратата. Във вратарското поле нямаше играч на гостите, който да се възползва.

Само минутки по-късно другият страж Иван Дюлгеров също допусна опасна неточност, като се изстреля твърде бързо да пресича безадресно центриране от пряк свободен удар. Топката облиза върха на пръстите му и го прехвърли, ала Зоран Гаич беше твърде изненадан, за да я подгони и стигне.

В последната минута от редовното време Арда можеше да отмъкне пълния комплект от точки, след като Деян Лозев прихвана слаб пас на Цветомир Панов в наказателното поле и се устреми напред. По чудесен начин с пас към точката на дузпата той намери резервата Илиша Сам. Мощният изстрел на израелеца профуча на сантиметри покрай основата на левия стълб и така двубоят приключи при 0:0.

Във временното класиране Черно море заема 6-ото място с 10 пункта. Арда е веднага след него - 7-и с точка по-малко. В следващия кръг Черно море приема Дунав на "Тича", докато Арда гостува на Славия.

АРДА – ЧЕРНО МОРЕ 0:0

Арда (4-2-3-1): Иван Караджов – Деян Лозев, Зоран Гаич, Пламен Крумов /к/, Дарко Глишич - Жоао де Аморим (59' - Дарен Сидоел), Емил Мартинов – Спас Делев (76' - Атанас Кръстев), Румян Овсепян, Иван Коконов – Радослав Василев (68' - Илиша Сам);

Старши треньор: Стамен Белчев

Черно море (4-2-3-1): Иван Дюлгеров – Виктор Попов, Мирослав Енчев, Димитриос Хантакиас, Цветомир Панов – Васил Панайотов /к/, Патрик Андраде (89' - Денислав Ангелов) – Алваро Кардо (64' - Аристоте Ндонгала), Дани Кики, Мартин Минчев – Жорже Алвес-Жоржиньо (80' - Илиан Илиев-младши);

Старши треньор: Илиан Илиев

Стадион: „Локомотив” (Пловдив)

Съдия: Николай Йорданов