Шампионът Лудогорец направи сериозна заявка за титлата и през сезон 2023/2024, след като порази с 3:1 претендента Черно море в последен мач от 21-ия кръг в efbet Лига. Срещата беше предвещана със сериозен заряд на всички нива с оглед позициите на двата тима след рестарта на пролетния дял, но в крайна сметка „орлите“ успяха да преобърнат съперника през първото полувреме и да вземат пълния комплект точки.

Новото попълнение на „моряците“ - Дани Мартин, даде аванс на гостите с гол в осмата минута след много груба грешка от Аслак Фон Витри, но Лудогорец изравни резултата четири след това чрез Руан Секо. Отново бразилецът се разписа в 36-ата, за да изведе разградчани напред, а в 42-ата капитанът – Якуб Пьотровски, на практика оформи крайното 3:1 на „Хювефарма Арена“ в Разград.

Лудогорец vs Черно море

източник: sofascore.com

Така Лудогорец зае лидерската позиция с 45 точки, но любопитен факт е, че и ЦСКА, и Черно море имат същия актив. За разлика от разградчани, другите два тима обаче имат мач повече, което може да помогне на „орлите“ да дръпнат след изиграването на дуела с ЦСКА 1948.

В следващия кръг Лудогорец ще пътува до Стара Загора за визита на Берое, докато Черно море ще приеме ЦСКА на "Тича".

startphoto.bg
92 снимки

Срещата започна по-нервно от двата отбора. Все пак домакините имаха повече притежание на топката, но в петата минута Дани Мартин от Черно море центрира от фал в наказателното поле на разградчани, но това не се оказа проблем за Серджио Падт. Лудогорец организира скоростно нападение отдясно. Текпетей изведе Фон Витри, който центрира към Рик Джонатан, който можеше да засече от няколко метра вече в опразнената от Дюлгеров врата, но Виктор Попов със зашеметяваща намеса предотврати сигурен гол за "орлите".

LAP.bg
30 снимки

При ответното нападение обаче варненци поразиха съепрника. Виктор Попов центрира към Исмаил Иса, но то бе неточно. Топката се насочи вляво, където Аслак Фон Витри не успя да изчисти топката и тя отиде към новия футболист при гостите - Дани Мартин. Испанецът не се посвени да отправи удар с левия крак, който се оказа неспасяем за нидерландския страж на домакините.

Отговорът на "орлите" не закъсня и те изравниха резултата четири минути по-късно. Бърнард Текпетей беше видян вдясно и даде остро центриране към Руан Секо. Той изпревари Росен Стефанов, а бразилецът отблизо направи безпомощен вратаря на варненци - 1:1.

След бързите попадения от двата отбора, то играта започна да се развива предимно в центъра. Лудогорец продължи да бъде по-напористия отбор, докато Черно море изчакваше да порази съперника на контраатака. Девет преди края на първото полувреме Аслак Фон Витри стреля по диагонала от дистанция, а Пьотровски отклони с пета, но Дюлгеров улови.

"Орлите" оформиха пълен обрат в срещата, след като Руан Крус изведе Рик Джонатан. Той преодоля Дюлгеров, но Исмаил Иса спря топката току преди да влезе във вратата, но Руан притича и вкара втори гол за Лудогорец в срещата. При гола Иван Дюлгеров тръгна да парира Рик Джонатан, но стражът на варненци влезе много тежко в краката на своя съотборник - Цветомир Панов, който получи медиицнска помощ и бе изнесен на носилка. На негово място се появи новият - Андрейас Калкан.

Разградчани направиха скоростна контраатака три преди края на първото полувреме, а Руан Крус се понесе по левия фланг. Бразилският нападател даде успореден пас към Педро Нареси, но халфът хитро залъга Росен Стефанов и остави към Пьотровски, а за поляка остана най-лесното - да прати топката в долния ляв ъгъл на вратата, пазена от Дюлгеров.

На почивката Георги Дерменджиев пусна в игра Ивайло Чочев, който дебютира за "орлите". Той замени Педро Нареси. Гостите можеха да намалят пасива си веднага след подновяването на второто полувреме. Сам срещу Серджио Падт се озова Андрейас Калкан, който получи пас от Исмаил Иса. Румънецът отправи удар, но топката срещна левия страничен стълб на стража на Лудогорец.

В 47-ата минута Фон Витри допусна още една груба грешка в отбрана, връщайки лошо топката към Падт. Стражът на "орлите" със сетни сили успя да играе с нея преди връхлитащия Калкан, след което го настъпи. Потърпевшият претендира за дузпа, но такава не бе отсъдена.

След 71 минути игра Лудогорец направи добро нападение на скорост, а Рик Джонатан бе изведен зад отбраната на Черно море. Все пак Попов го догони, а Рик стреля от движение, но неточно. Десет минути преди края на редовното време Тодор Неделев отправи остър удар отдалеч при фал, но Иван Дюлгеров направи красиво спасяване и изби в ъглов удар.

БТА
28 снимки

В последната минута от редовното време резервата Мишаел проби отлично отдясно по нападението на варненци и успя да намери друга резерва - Калкан. Румънецът обаче отправи много лош удар, макар да трябваше да реализира и да намали пасива на своя тим в тази ситуация.

FT / ЛУДОГОРЕЦ - ЧЕРНО МОРЕ 3:1

0:1 Мартин 8', 1:1 Руан Секо 12', 2:1 Руан Секо 36', 3:1 Пьотровски 42'

Стадион: Волен Чинков (София)

Стадион: "Хювефарма Арена" (Разград)

Съставите:

Лудогорец: 1 Серджио Падт 6 Якуб Пиотровски 7 Рик Джонатан 8 Клод Гонсалвеш 16 Аслак Фон Витри 17 Сон 24 Оливие Вердон 26 Сонко Сундберг 30 Педро Нареси 37 Бернард Текпетей 99 Руан Секо

Треньор: Георги Дерменджиев

Черно море: 25 Иван Дюлгеров 4 Росен Стефанов 3 Живко Атанасов 6 Виктор Попов 2 Цветомир Панов 71 Васил Панайотов 5 Пабло Гарсия 17 Мартин Милушев 8 Мазир Сула 86 Исмаил Иса 15 Даниел Мартин

Треньор: Илиан Илиев