Ботев Пловдив е последният полуфиналист за Купата на България. Носителят на трофея за 2017-а година триумфира след изпълнение на дузпи над Черно море, като в редовното време срещата завърши 1:1, а при дузпите Ботев надделя с 3:1. Така тимът, който е ръководен от Николай Киров, достига за трета поредна година до полуфиналите за турнирната надпревара. В предпоследната фаза преди финала Ботев очаква някой измежду ЦСКА, Септември и Локомотив Пловдив.

При дузпите „канарчетата” бяха безапелационни, реализирайки трите си дузпи, докато Черно море допуснаха три пропуска (Пламен Димов, Васил Панайотов и Дани Кики), които на практика изхвърлиха варненци от надпреварата.

Феребори Доре даде аванс на домакините с гол в 52-ата минута, а Мартин Минчев изравни резултата в 79-ата, като този гол реално прати мача в продължения, след които дойдоха и решаващите дузпи.

LAP.bg, Кирил Бекяров
16 снимки

Иначе Николай Киров има възможността да изпозлва от първата минута плеймейкъра Тодор Неделев, който пропусна дербито от Първа лига с Левски през уикенда (1:1), а също така от първата минута стартира новото попълнение на "канарчетата" Александър Тонев. Илиан Илиев пък подрежда своите в 4-2-3-1, като пред квартета бранители ще действат Васил Панайотов и Петър Витанов. Атаката е водена от Радослав Василев, подпомаган от Аристоте Ндонгала, Георги Илиев и Мартин Минчев.

Първото полувреме бе доста тактическо от страна на двата отбора. Голямата ситуация през първите 45 минути на стадиона в Пловдив бе в десетата минута, когато Феребори Доре бе намерен с центриране отдясно и засече с глава. Ударът на нападателя на домакините бе много добър, но за негово съжаление намери напречната греда на Иван Дюлгеров и резултатът се запази. До края на частта нямаше много шансове за реализиране на гол и съвсем логично двата отбора се прибраха при нулево равенство на почивка.

Все пак в 29-ата минута Аристоте Ндонгала нанесе първия точен удар в срещата, като ударът му бе в обсега на Даниел Кайзер и стражът на Ботев улови. Миг по-късно Антонио Вутов опита късмета си по диагонала, ала шутът отлетя високо-високо над напречната греда на Черно море.

Второто полувреме стартира вихрено за Ботев Пловдив. Още в 49-ата минута пловдивчани имаха шанс да открият, но удар на Тодор Неделев прелетя край левия страничен стълб на Дюлгеров. Миг по-късно отново Неделев стреля, но стражът на Черно море се намеси, а в 52-ата минута Ботев вече бе напред в резултата. Васил Шопов центрира отляво за Феребори Доре, а конгоанският нападател на варненци се пребори с опеката на Виктор Генев и стреля с глава, за да открие резултата – 1:0.

Черно море започна да контролира повече топката след допуснатия гол, но до положения не стигаше лесно. В 61-ата пък Антонио Вутов видя резервата Антон Карачанаков, който стреля, но топката бе блокирана от Виктор Генев.

Четири по-късно Неделев пробва късмета си от свободен удар, но вратарят на Черно море се намеси. В 67-ата пък втори фаул на Неделев бе отразен. Така се стигна до 79-ата минута, когато Черно море изравни резултата чрез младия Мартин Минчев. Крилото на варненци финтира отляво Димитър Пиргов и Лазар Марин и отправи силен удар по диагонала към вратата на Кайзер, а топката влетя в домакинската врата – 1:1.

Две по-късно Лазар Марин бе видян след центриране от корнер на втора греда, но ударът му бе много слаб, за да затрудни Дюлгеров. В добавеното време на срещата пък Антон Карачанаков профука чудесен шанс за Ботев, след като бе намерен сам вляво, но вместо да подаде добре за Феребори Доре, той подаде топката на стража на Черно море.

Продълженията в срещата не предложиха нищо интересно, като и двата отбора изчакваха да накажат грешка на противника, която не дойде в игровия половин час на стадиона на спортен комплекс "Ботев 1912". Така се стигна до изпълнение на дузпи, като наказателните удари се случваха пред погледа на агитката на Ботев Пловдив. Първи "слаби нерви" показа Пламен Димов, чийто удар прелетя над напречната греда при второто изпълнение на Черно море. Не това бе страшното към този момент за "моряците", а големият проблем бе, че всичките изпълнения за тима на Илиан Илиев бяха пропуснати. Ботев бе безапелационен от бялата точка и по този начин запази "последния билет" за полуфиналите на Купата на България.