Отборът на Берое регистрира втора поредна загуба в Първа лига, която нанесе изключително тежък удар по амбициите на заралии за участие в евротурнирите. У дома старозагорци загубиха с 0:1 от гостуващия Черно море, а Илиан Илиев си припомни какво е усещането да ликува под Аязмото.

Играч на мача: Виктор Генев

Бившият наставник на „зелено-белите” беше построил своите „моряци” изключително организирано, а те имаха нужда от само 1-2 чисти ситуации, за да вземат максималния брой точки. Това се случи благодарение попадението на Виктор Генев в 34-ата минута, което е първо за бранителя, откакто защитава цветовете на варненци.

Александър Томаш: Страх ни е да играем футбол

Илиан Илиев: Не особено красив мач, надделя характерът

Във временното класиране Берое остава 4-и с 30 точки, а третият Левски има шанс да увеличи разликата, която в момента възлиза на 7 пункта. Черно море пък изскочи на 6-ата позиция с 27 пункта, доближавайки на 2 зад 5-ия в подреждането Ботев Пловдив.

Още от откриващите секунди на срещата си пролича, че двубоят ще бъде истински битка, в която футболните достойнства ще имат по-малка тежест от ценности като хъс, характер и воля за победа. Домакините не успяха да упражнят дори подобие на начален натиск, тъй като в граденето на атаките си демонстрираха твърде много брак.

Първата обещаваща ситуация дойде чак в 19-ата минута, когато Вандерсон Коста от Берое сам си създаде ситуация за обстрел на целта от около 20-ина метра със серия красиви финтове на висока скорост. Последвалият шут се превърна в разочарование, тъй като бразилецът се подхлъзна точно в решителния миг.

Две минути по-късно Берое вече действително имаше ситуация за гол. Старозагорци получиха пряк свободен удар отляво по атаката в половината на съперника, а Леони центрира към точката на дузпата, където опитът на Цонев да подаде с глава зад гърба си бе париран. Топката остана да тупка на място, а Камен Хаджиев дотича първи и се извъртя, за да нанесе силен шут от въздуха. Георги Китанов само можеше да изгледа как кълбото профуча над напречната греда.

Тази ситуация подейства като сигнал за активизация в редиците на „моряците”. В следващите минути те методично изнесоха играта все по-далеч от своята врата и всъщност започнаха да контролират събитията в центъра на терена. Този подем доведе и до откриването на резултата, в 34-ата минута. Тогава Черно море получи втори шанс след статична ситуация, а Илиас Хасани изпрати центриране към точката на дузпата. Там Мартин Минчев се извиси и игра с глава, сетне Пламен Димов изникна иззад бранителите, за да им попречи да изчистят. Всичко това позволи на Генев да стреля силно по тревата, топката премина през краката на Бандаловски, което не позволи на Перниш да реагира по-добре – 0:1. Телевизионните повторения така и не успяха да дадат категоричен отговор дали Димов бе в редовна позиция или не, като съдиите така или иначе признаха гола.

Берое направи някак плах опит да реагира мигновено. Най-доброто, до което играчите на Александър Томаш се добраха, бе един шут от дистанция на Владимир Гаджев. В 39-ата минута Рубен Бригидо напредна отляво и спря рязко пред наказателното поле. С успореден пас той намери около дъгата бившия футболист на Левски, който напомни за силата на десния си крак. Шутът му беше насочен прилично в горния ляв ъгъл, като Китанов се намеси адекватно, макар и с първоначални колебания.

Черно море не позволи да бъде притиснат в началото на второто полувреме, като всъщност имаше ранен шанс да удвои аванса си. В 50-ата минута Мартин Минчев направи хубав спринт отляво и центрира топката полувисоко към близката греда. Там топката дойде леко зад гърба на Радослав Василев, който гъвкаво се завъртя във въздуха, за да я отиграе от воле. Неговият шут, много труден за изпълнение, съвсем не премина далеч над дясната сглобка зад Перниш.

Статуквото принуди Александър Томаш рано-рано да играе „ва банк” и той замени Влади Гаджев с по-офанзивния Иван Минчев, докато Бригидо отстъпи мястото си на Алфредо Мартинс, след което Берое вече играеше с двама чисти нападатели.

В 64-ата минута домакините имаха рядък шанс да изравнят. Точно преди да напусне игра, Бригидо центрира към наказателното поле, където изстрелът на Цонев с глава отскочи от тялото на Генев. Топката отиде на пътя на Матеус Леони, който опита диагонален шут под изключително остър ъгъл. В резултат бразилецът се провали в намерението си да порази далечния долен ъгъл на вратата.

Далеч по-голяма опасност вещаеше ситуацията в 73-ата минута, когато Вандерсон пак демонстрира брилянтната техника, с която е надарен. С хубави финтове крилото на беройци свали съперников играч на тревата, а това му позволи да нанесе отсечен удар от дъгата. Китанов беше само зрител в тази ситуация и за негов късмет кълбото профуча на сантиметри покрай основата на десния стълб.

Това се оказа и последният сносен шанс за домакините, чиято игра в оставащите минути стана прекалено еднотипна - центрирания и изсипани топки - и все по-отчетлива ръководена от отчаянието. За Черно море не бе никакъв проблем да опази аванса си, като в твърде малко епизоди възпитаниците на Илиан Илиев позволиха действията да се водят по-продължително време в близост до вратата на Китанов.

През уикенда Черно море се готви домакинството на Локомотив Пловдив в 19-ия кръг. Берое пък ще има нелеката задача да търси точки навън срещу намиращия се във форма тим на Ботев Враца.

БЕРОЕ – ЧЕРНО МОРЕ 0:1

0:1 Виктор Генев 34'

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Милен Желев, Иван Бандаловски, Камен Хаджиев, Матеус Леони – Александър Цветков, Владимир Гаджев (55' - Иван Минчев) – Вандерсон Коста, Борислав Цонев (78' - Александър Василев), Рубен Бригидо (65' - Алфредо Мартинс) – Мартин Камбуров /к/

Старши треньор: Александър Томаш

Черно море (4-2-3-1): Георги Китанов /к/ – Илиас Хасани, Пламен Димов, Виктор Генев, Юго Кононго – Петър Витанов, Васил Панайотов – Мартин Минчев (72' - Аристоте Ндонгала), Дани Кики (90+2' - Мартин Костадинов), Патрик Андраде (80' - Георги Божилов) - Радослав Василев

Старши треньор: Илиан Илиев

Стадион: „Берое” (Стара Загора)

Главен съдия: Станислав Ставров