ЦСКА временно оглави класирането в Първа лига след солидна победа с 3:1 над Черно море у дома в 8-ия кръг на родното първенство. „Червените” удължиха серията си без загуба от моряците, които не са печелили срещу тях повече от 5 години. Головете за победителите вкараха Едвин Джеси, Кирил Десподов и Рубен Пинто, докато вратарят Витаутас Черниаускас си отбеляза комичен автогол. Дебют за столичани направи и новото попълнение Али Соу.

Играч на мача: Кирил Десподов

Победата означаваше, че тимът на Нестор Ел Маестро събра 19 точки, колкото има и Левски преди изиграването на своя мач от кръга (гостуване срещу Локомотив Пловдив). „Червените” обаче имат по-добра голова разлика и за момента повеждат колоната, като пак имат преднина пред другия претендент за трофея – Лудогорец (17). Черно море от своя страна сложи край на серията си от четири поредни мача без поражение. Момчетата на Илиан Илиев са 5-и подреждането с 12 пункта.

Нестор Ел Маестро: Имаме други 2 мач, преди да мислим за Левски

Десподов: Радвам се, че вкарах такъв красив гол

Илиан Илиев намери поводи за гордост в поражението

Взривоопасното начало стана факт само след 14 секунди игра. Десподов спечели изсипаната топка в половината на Черно море веднага след първия съдийски сигнал. Кълбото попадна у Жоржиньо, който се намираше на няколко метра пред дъгата и копна елегантно за Едвин Джеси. Той с лекота надбяга Пламен Димов и скочи, за да отиграе с крак. Ганаецът категорично изпревари вратаря Макенджиев и отклони, след което имаше сблъсък между двамата. При него бутоните на Джеси попаднаха в тялото на стража, а играчът на ЦСКА не загуби равновесие и довкара отскочилата от десния стълб топка – 1:0.

Ситуацията предизвика жарки протести от лагера на „моряците”, докато Макенджиев получаваше медицинска помощ. Реферът Стефан Апостолов трябваше да успокоява страстите, като се и консултира с помощник-съдията. Голът остана и така ЦСКА поведе рано-рано.

Черно море съвсем не бе дошъл като обречен на „Армията” и го доказа в 8-ата минута. Аристоте Ндонгала проби отдясно и се спусна по аутлинията в наказателното поле. Конгоанецът успя да елиминира Ангел Лясков и пусна подканящо към точката на дузпата. Там непокрит изникна Панайотов, чийто изстрел разочароващо пое към трибуните.

Без да е отправил точен шут към вратата на Черниаускас, тимът на Илиан Илиев изравни в 14-ата минута. Божидар Чорбаджийски направи рутинно връщане към стража, който без да е притесняван кой знае колко, реши да изрита веднага напред. Литовецът тотално се оплете в действията, а топката отскочи от крака му и пое към вратата. Черниаускас направи един последен опит да се реабилитира, но нямаше никакъв шанс – 1:1.

Вратарят на „червените” се представи далеч по-добре в 26-ата минута, когато Панайотов опита да го изненада с изненадващ изстрел от пряк свободен удар. Позицията по левия фланг предполагаше центриране, а халфът опита да прехвърли излезлия леко напред Черниаускас, който все пак боксира над  гредата.

В 28-ата минута ЦСКА като по чудо не вкара, макар че при ситуацията реферите пропуснаха засада на Кирил Десподов. Българският национал бе изведен от Рубен Пинто съвсем сам срещу вратаря, като имаше време да укроти на гърди и да си поведе кълбото. Последва слаб шут по диагонала, а Макенджиев изби. Това отвори шанс за добавка пред Едвин Джеси, пред когото Мирослав Енчев се хвърли самопожертвователно на шпагат и изби в корнер.

Все пак в 39-ата минута натискът на „червените” доведе до втори гол, който беше истинско бижу. Топката беше заложена на 26-28 метра вдясно от вратата, а Десподов в нито един миг не загатна, че ще опита центриране. Прекият обстрел беше безупречен. Кълбото описа красива парабола и порази горния десен ъгъл въпреки отчаяния плонж на Макенджиев – 2:1.

Черно море направи опит да отговори и в 41-ата минута Аристоте Ндонгала премина покрай Ангел Лясков отдясно по атаката, кривна навътре към границата на наказателното поле и стреля. Шутът му премина не много над напречната греда.

Второто полувреме започна с напориста игра на „червените”, които искаха бързо да убият интригата. В 49-ата минута ЦСКА хвана съперника на контраатака, а Малинов изведе Джеси добре отляво. Първоначално Пламен Димов спря с чист шпагат ганаеца в наказателното поле, ала топката остана близо до звездата на „червените”. Джеси елиминира Димов и беше на позиция за центриране, но реши да завърши нападението сам, а Макенджиев с лекота отрази.

Стражът на гостите обаче нямаше какво да стори в 58-ата минута, когато Рубен Пинто разпечата вратата му със зашеметяващ удар от дистанция. Атаката на ЦСКА премина отляво, откъдето Жоржиньо опита да центрира. Илиас Хасани се изстреля на шпагат и изби топката далеч от наказателното поле. Там първи до нея стигна Рубен Пинто, който директно шутира от почти 30 метра. Вратарят Благой Макенджиев дори не успя да види навреме топката, която влетя под сглобката – 3:1.

Оттук до края на мача на терена общо взето имаше един отбор и това беше ЦСКА. „Червените” изпуснаха един куп възможности, а много дейно от пейката се включи Тиаго Родригес. Португалецът беше много близо да се разпише в 71-ата минута, когато получи перфектен извеждащ пас от Мауридес по левия фланг. От около 16-17 метра плеймейкърът стреля силно и високо към близкия ъгъл, а Макенджиев застина и просто изгледа как кълбото намери страничния стълб.

В следващия кръг ЦСКА гостува срещу Ботев Враца, докато Черно море отново ще има пътуване до столицата за двубой срещу Славия.

ЦСКА – ЧЕРНО МОРЕ 3:1

1:0 Едвин Джеси 1'

1:1 Витаутас Черниаускас 14' - авт.

2:1 Кирил Десподов 39'

3:1 Рубен Пинто 58'

ЦСКА (4-2-3-1): Витаутас Черниаускас – Борис Секулич, Божидар Чорбаджийски, Николай Бодуров /к/, Ангел Лясков – Рубен Пинто, Кристиан Малинов – Кирил Десподов (81' - Станислав Манолев), Едвин Джеси (80' - Али Соу), Жоржиньо (62' - Тиаго Родригес) – Мауридес

Старши треньор: Нестор Ел Маестро

Черно море (4-2-3-1): Благой Макенджиев – Пламен Димов, Мирослав Енчев, Илиас Хасани, Юго Кононго – Петър Витанов (79' - Георги Божилов), Васил Панайотов – Аристоте Ндонгала, Дани Кики (70' - Георги Илиев), Мехди Фенуш  (58' - Мартин Минчев)– Радослав Василев