Черно море стана първият тим, който успя да победи Нефтохимик в пролетния дял на Първа професионална лига. В напечено морско дерби от 25-ия кръг „шейховете“ отстъпиха с 1:3 у дома, а в мача имаше всичко – 2 греди, 3 гола, спорни ситуации и потрошени от феновете седалки. Щастливият жокер за „моряците“ се оказа словашкият таран Марек Кузма, който вкара две попадения след появата си като резерва. Георги Вълчев намали, за да съхрани надеждите на своя тим за последните минути, но Хосе Лопес Пируло – друга резерва за Черно море – уби интригата с гол в добавеното време.

Гостите от Варна започнаха срещата малко по-активно и това донякъде изненада Нефтохимик, който все пак се бранеше добре и не даде много шансове на съперника. Това, което даде офанзивен тласък в играта на бургазлии, бе подаръкът от 17-годишния страж на „моряците“ Иван Дюлгеров в 10-ата минута. Тогава Георги Илиев върна топката от централния кръг към младока, който не беше убедителен нито при спирането, нито при повеждането. Иван Вълчанов дотича навреме и отне в наказателното поле, където бе повален от шпагата на Дюлгеров.

Стражът обаче изцяло изкупи вината си при самата дузпа, като директно улови изстрела на Галин Иванов, който насочи шута си сравнително добре, без да му придаде нужната сила.

Черно море загатна за умението си да използва статични положения в 27-ата минута. Тогава Капитанът Георги Илиев достави чудесна топка пред вратарското поле за Мишо Венков, който бе оставен без опека да стреля от 5-6 метра. Стражът на Нефтохимик Янко Георгиев само изгледа как топката отскочи от напречната греда.

Домакините отвърнаха само 2 минути по-късно. Траян Траянов сбърка лошо в собствената си половина и даде възможност на Влади Романов да напредне отляво. Крилото хубаво сви назад по земя към точката на дузпата, където обаче Николай Дюлгеров се размина и така шансът за гол отмина.

В 32-ата минута дойде най-спорната ситуация за първата част. При центриране на ъглов удар за Нефтохимик вратарят Дюлгеров се подхлъзна и позволи на Яни Пехливанов с глава да стреля от упор към опразнената врата. Топката срещна напречната греда и тупна около голлинията, като стражът на „моряците“ бързо се изправи и улови. Съдиите прецениха, че кълбото не е пресякло голлинията с пълния си обем, а и телевизионните повторения не убедиха с категоричност дали е имало гол или не.

В края на полувремето попадение на „шейховете“ беше отменено заради засада. Николай Дюлгеров показа фантазия, за да изведе с петичка Галин Иванов на чиста позиция и нападателят не сбърка. Проблемът бе, че нападателят бе поне в 2-метрова засада в момента на паса.

Второто полувреме започна с опасна грешка на Тодор Паланков в половината на Черно море. Халфът подцени ситуацията, когато опита да върне към Стефан Станчев, а Иван Вълчанов прихвана подаването. Впоследствие топката се озова у Галин Иванов, който комбинира с Георги Вълчев. Изстрелът на последния от границата на наказателното поле не затрудни кой знае колко вратаря Дюлгеров.

Въпреки тази ситуация последва дълъг период на затишие, който приключи малко след появата на Марек Кузма като последна смяна за отбора на Черно море в 66-ата минута. Само 3 по-късно словакът беше в прегръдките на съотборниците си, след като откри резултата. Той атакува центриране на Пируло от корнер при близката греда и отправи абсолютно неспасяем изстрел покрай замръзналия вратар Янко Георгиев – 0:1.

Гостите не спряха дотук. След още 3 минути Михаил Венков намери с дълъг пас Александър Цветков отдясно по атаката, а халфът се подигра с Онуоха, прокарвайки топката между краката му. Така той проби в пеналта и пусна прецизен пас по тревата, докато Кузма от 6-7 метра стреля премерено в долния десен ъгъл – 0:2.

„Шейховете“ в никакъв случай не наведоха глави, а тръгнаха да наваксват изоставането си. Само три минути след втория гол за гостите Вълчанов изведе Галин Иванов отдясно по атаката, а нападателят проби и центрира по тревата. Живко Петков отклони съвсем леко, колкото да направи топката удобна за Георги Вълчев, който не чака втора покана – 1:2.

Градусът на нервите се вдигна изключително много в минутите до края, като футбол почти не се игра. Феновете на Нефтохимик също избухнаха по трибуните и започнаха да чупят седалки, с които да замерват Ондрей Сукуп, когато играчът на гостите отиде да изпълни един тъч. Почти всяко решение на съдиите, включително и 3-минутното продължение на мача, бе посрещано остро от резервната скамейка на „шейховете“.

Всичко стана ясно във втората минута от добавеното време, когато Хосе Лопес Пируло вкара първия си гол с екипа на „моряците“. Заслугата бе на капитана Георги Илиев, който с чудесен извеждащ пас позволи на испанеца да напредне сам срещу вратаря. Въпреки натиска на Емануил Манев Пируло запази хладнокръвие и търкулна кълбото в близкия долен ъгъл – 1:3.

Победата гарантира на „моряците“, че те няма как да изпаднат от топ 6 кръг преди края на редовния сезон. Те имат 40 точки на 4-ата позиция, като имат аванс от 8 спрямо седмия Ботев Пловдив, който по-късно днес играе срещу Левски в своя мач от кръга.

Нефтохимик от своя страна остава 12-и с 26 пункта, на една зад 11-ия Славия. Бургазлии завършват редовния сезон с визита на Пирин, докато Черно море приема Левски.

НЕФТОХИМИК – ЧЕРНО МОРЕ 1:3

0:1 Марек Кузма 69'

0:2 Марек Кузма 72'

1:2 Георги Вълчев 75'

1:3 Хосе Лопес Пируло 90+2'

Нефтохимик (4-3-3): Янко Георгиев /к/ – Виктор Хомей, Яни Пехливанов, Георги Хашев, Ранди Онуоха – Николай Дюлгеров (63' - Живко Петков), Георги Вълчев, Йордан Йорданов (25' - Илия Миланов) – Иван Вълчанов, Галин Иванов (76' - Емануил Манев), Владислав Романов

Старши треньор: Христо Янев

Черно море (4-3-3): Иван Дюлгеров – Ондрей Сукуп, Пламен Николов, Траян Траянов (30' - Стефан Станчев), Михаил Венков – Тодор Паланков, Александър Цветков, Даниел Георгиев (46' - Хосе Лопес Пируло)– Иван Коконов, Борислав Балджийски (66' - Марек Кузма), Георги Илиев /к/