България започна турнира от Световната лига по прекрасен начин - успех с 3:2 гейма  (25:16, 20:25, 19:25, 25:23, 16:14) над световния шампион Полша за радост на всички български фенове в зала "Конгресна"!

Момчетата на Пламен Константинов демонстрираха огромно желание за победа и класна игра, с която успяха да обърнат резултата, след като губеха с 1:2 гейма. Отлична игра на посрещане и блокада, както и агресивен сервис бяха в основата на успеха. Това е втора поредна победа за "лъвовете" в Световната лига след успеха с 3:2 над Русия преди седмица.

Родните национали започнаха двубоя с феноменална игра, довела до истински погром над съперника в първия сет - 25:16. Постепенно обаче Бартош Курек и компания успяха да стабилизират играта си и стигнаха до успеха във втория и третия гейм, съответно на 20 и 19 точки.

Четвъртият гейм бе ключов, тъй като бе и най-равностойният в мача, а в края му голямото желание на българите донесе успеха за 25:23. В тайбрека всичко бе въпрос на нерви и за голяма наша радост България бе отборът, който се справи с напрежението, водеше през почти цялото време и стигна до победата с 16:14.

В другия мач от групата Бразилия победи Канада с 3:1 гейма. В събота от 19:40 България ще играе срещу Канада в опит да стигне до третата си победа в турнира.

Ето и как се разви мачът подробно по геймове:

България - Полша 3:2 гейма (25:16, 20:25, 19:25, 25:23, 16:14)

Първи гейм 25:16

Момчетата на Пламен Константинов започнаха мача по перфектен начин като за първи път поведоха с две точки след няколко последователни блокади за 5:3. Мощните сервиси на Цветан Соколов накараха треньора на "дружина полска" Фердинандо Де Джорджи да поиска прекъсване при 7:3, но серията продължи до 8:3 при първо техническо прекъсване.

Виктор Йосифов също затрудни съперника с мощен сервис, с който резултатът набъбна на 12:6. Комфортният резултат позволи и на Тодор Скримов да рискува от сервис, правейки резултата 18:11, а Ники Николов работеше отлично на блок. Авансът стигна 10 точки при 22:12, след което краят на гейма дойде при 25:16.

Втори гейм 20:25

За съжаление българските волейболисти не успяха да задържат страхотното ниво и през втория гейм, а Полша поведе набързо с 8:4.

Мощният сервис на скримов и атака по блока на Соколов намали пасива за 6:9, а щастливо докосване на филето след начален удар на Пенчев и блок на Николов направи 10:12.

Пенчев бе хванат на блокада за 15:20, а топка в аут на Скримов значеше 17:23, след което краят на гейма дойде при 25:20 за Полша.

Трети гейм 19:25

Гостите започнаха по-добре и в третия гейм, в който първото техническо прекъсване дойде при 8:5 след видео повторение, доказало, че топката е докоснала линията след блок на Полша.

Последва добра серия за 8:8, но веднага след нея пък Полша постигна четири последователни точки за 12:8.

Разликата бе намалена отново след блок-аут на Соколов за 12:14. До края на гейма обаче българите не успяха да направят повече и го загубиха с 19:25.

Четвърти гейм 25:23

Българските волейболисти бяха опрени до стената и започнаха четвъртия гейм с голямо желание за успех. Играта започна точка за точка. Полша поведе с 13:11 след няколко лоши защити, но пък "лъвовете" отново излязоха напред за 14:13.

Гостите все пак си върнаха минималната преднина. Важно се оказа тактическото влизане за сервис на Скримов на мястото на Соколов. Този ход сработи и донесе равенство за 21:21. Топка на Розалин Пенчев бе отсъдена в аут, което значеше 23:21 за поляците. Видеото обаче показа, че има досковане на мрежата и съответно 22:22. Топка на Курек в аут пък даде аванс от една точка за "лъвовете". При 24:23 България имаше сетбол, а грешка в посрещането на поляците означаваше, че тайбрек ще определи победителя в мача.

Пети гейм 16:14

България първа излезе напред в резултата в тайбрека след изключителна комбинация на Георги Братоев и Ники Николов за 6:4. Грешка на съперника пък доведе до 8:5 при техническото прекъсване.

Полша обаче намали за 7:8 след лошо българско посрещане, а Мужай изравни с ас за 10:10. Решителните разигравания продължиха точка за точка, а Ники Пенчев с удар по блока донесе втори мачбол при 15:14. Той пък бе реализиран с блокада на Цецо Соколов.