Националният ни отбор по волейбол победи олимпийския шампион Бразилия с 3:1 гейма в третия си двубой от втория турнир от Световната лига! В отделните части резултатът бе 25:22, 25:19, 23:25, 25:19 точки.

Това е първа победа на България над Бразилия от 10 години насам. Волейболистите ни изиграха най-силния си мач от началото на турнира и заслужено победиха класния съперник.

Успехът над Бразилия бе трети за националния тим от шест срещи до момента в Световната лига и отборът ни запази шансове за класиране за финалната фаза.

Този уикенд волейболистите ни победиха световния шампион Полша в първия си мач във Варна с 3:2 гейма (25:16, 20:25, 19:25, 25:23, 16:14), а в събота вечер България отстъпи на Канада с 1:3 гейма (25:27, 28:30, 25:21, 23:25).

Пламен Константинов: Тази победа е за момчетата

Следващият турнир от Световната лига е в Кордоба, Аржентина.

България започна в състав: Георги Братоев, Розалин Пенчев, Виктор Йосифов, Николай Пенчев, Николай Николов, Цветан Солоков – Теодор Салпаров – либеро.

Цецо Соколов след Бразилия: Победата е на отбора

България спечели първия гейм след чудесна серия и обрат след първото техническо прекъсване. Националите изоставаха при 6:8, но със силен сервис и стабилна защита, обърнаха до 16:14 при второто техническо прекъсване. Николай Пенчев се прояви отлично и националният ни тим поведе с 20:16 точки. Бразилците опитаха да променят развоя на гейма, намалиха до 21:22, но в крайна сметка България затвори първата част с 25:22 точки.

Вторият гейм се разви по подобен начин. Гостите имаха преднина в началото, а България обърна при 10:9. Националите взеха преднина от 14:12 след добра защита и последвалия аут от сервис за бразилците. С мощна атака на Ники Пенчев националите поведоха със 17:14, а малко по-късно и с 18:14 след грешка в атака за бразилците. Разликата се запази до 23:18 точки в полза на България. Страхотен сервис на Виктор Йосифов сложи точка на втория гейм при 25:19 точки.

Третият гейм бе доста равностоен, като бразилците пак поведоха с 2-3 точки при 8:6 и 9:6. България изравни при 11:11, но гостите дръпнаха с 16:13 при второто техническо прекъсване.  Цветан Соколов с успешна атака отново изравни за България при 19:19 точки. Със стабилна блокада гостите взеха аванс при 21:19 и 23:20, след което затвориха гейма при 25:23 точки.

В четвъртия гейм Бразилия поведе с 10:7, а с успешна атака на Соколов и аут на гостите, резултатът бе намален до 9:10. България успя да обърне и след крехка преднина и напрегната игра националите поведоха с 16:15 точки при второто техническо прекъсване. Добрата игра на волейболистите ни продължи и те дръпнаха с 18:15 и 20:15 точки, след което затвориха гейма при 25:19 точки.

Развитието на двубоя

Първи гейм

България е в състав: Георги Братоев, Розалин Пенчев, Виктор Йосифов, Николай Пенчев, Николай Николов, Цветан Солоков – Теодор Салпаров – либеро.

Тимът на Бразилия поведе с 2:0 точки, но с добра атака на Ники Николов, националите намалиха за 1:2. България изравни за 3:3 с успешна блокада на Виктор Йосифов. Последва ново равенство при 6:6 точки в първия гейм, а бразилците взеха две точки предимство за 8:6 в първото техническо прекъсване.

С успешна атака на Цветан Солоков разликата стана само 1 точка.

Бразилия направи три точки аванс при 9:6, а националите намалиха до 8:9. Добра работа на мрежата на Розалин Пенчев и разликата се запазва 1 точка - 11:10 за Бразилия. Пак Розалин Пенчев бе с дейно участие за изравняването - 11:11.

Серията за България продължи за преднина от 1 точка за момчетата водени от Пламен Константинов - 12:11. Чудесно изпълнение на Цветан Соколов и България поведе с 14:12 точки, а малко по-късно и с 15:12 след успешна тройна блокада.

Второто техническо прекъсване в първия гейм дойде при 16:14 в полза на България. Блокадата на нашите продължава да работи и резултатът стана 18:15.

Николай Пенчев се прояви отлично и националният ни тим поведе с 20:16 точки, а със стабилна защита Бразилия намали до 21:22.

Първият геймбол за България при сервис на Розалин Пенчев е оползотворен след аут на бразилците и с 25:22 точки националния ни тим спечели първия гейм!

Втори гейм

Първата точка е за Бразилия - 1:0 и постепенно гостите дръпнаха с 6:1 и малко по-късно със 7:4. Българите намалиха до 6:7 точки при сервис на Виктор Йосифов, но първото техническо прекъсване дойде при 8:6 точки в полза на Бразилия. След добра защита и блокада националният ни тим изравни за 9:9 и впоследствие поведе с 10:9 точки.

България дръпна с 14:12 след добра защита и последвалия аут от сервис за бразилците. Гостите отново сгрешиха и националите поведоха с 15:12. Второто техническо прекъсване във втория гейм дойде при 16:13 точки.

С мощна атака на Ники Пенчев националите поведоха със 17:14, а малко по-късно и с 18:14 след грешка в атака за бразилците. Разликата стана 5 точки след чудесни изяви на Георги Братоев - 19:14.

Разликата се запази до 23:18 точки в полза на България. Страхотен сервис на Виктор Йосифов сложи точка на втория гейм при 25:19 точки и вече 2:0 гейма за България!

Трети гейм

Гостите поведоха при 3:2, а постепенно дръпнаха до 7:5 точки. Първото техническо прекъсване в третия гейм дойде при 8:6 за Бразилия, като гостите по-късно дръпнаха и с 9:6 точки. България изравни при 11:11, но гостите пак излязоха напред при 12:11 точки.

Бразилците водят и при второто техническо прекъсване, което дойде при 16:13. Ники Николов реализира за 14-ата точка за България, а след аут на Бразилия пасивът на националите стана само 1 точка - 15:16. С добра блокада на Николов резултатът стана 17:17.

Цветан Соколов с успешна атака отново изравни за България при 19:19 точки. Със стабилна блокада гостите взеха аванс при 21:19 точки. Националите намалиха до 21:20 точки. Селекционерът Пламен Константинов получи жълт картон заради недоволството си от реферите, а Бразилия дръпна с 23:20 точки. Българите успяха да намалят до 22:23 точки, но Бразилия спечели третия тейм с 25:23 точки и намали изоставането си на 1:2.

Четвърти гейм

Четвъртият гейм започна с равностойна игра и се стигна до равенство 4:4 и 6:6 точки. Бразилия поведе с 10:7, а с успешна атака на Соколов и аут на гостите, резултатът бе намален до 9:10. България успя да обърне до 11:10 в своя полза. След крехка преднина и напрегната игра националите поведоха с 16:15 точки при второто техническо прекъсване.

Добрата игра на волейболистите ни продължи и те дръпнаха с 18:15 точки, което предизвика селекционерът на Бразилия Ренан Дал Зото да вземе прекъсване. И след него серията на българите продължи до 20:15. Нова успешна акция за България направи резултата 21:15 точки.

Националният ни тим взе аванс от 7 точки при 23:16 точки и спечели гейма с 29:19 точки, а с това и мача с 3:1 гейма.